Ortaöğretime Dair Her Şey

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır? 2021 LGS Tercih Kılavuzu

0

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır? 2021 LGS sonuçları açıklandı. Şimdi sıra geldi tercih işlemlerinin yapılmasına. Pek çok öğrenci için önemli bir safhaya gelindi. LGS tercih işlemleri safhası en önemli adımlardan bir tanesidir. Yapacağınız tercihler üniversite de okuyacağınız bölümden, ileri de yapacağınız mesleğe kadar etki etmektedir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde tercih işlemlerini gerçekleştirmeniz gerek.

Tercih işlemlerinin en önemli noktası istemediğiniz okul yazmamaktan geçmektedir. Sonuçta okulda 4 yılınız geçecek. Eğer istediğiniz bir okula giderseniz bu 4 senenin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Fakat mutsuz olacağınız, istemediğiniz bir okula giderseniz, 4 sene biraz sıkıntılı olabilir. Fakat endişelenmeyin, bu rüzgarı da terse çevirebilirsiniz.

LGS Tercih Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz..!

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

⇒ 8. sınıftan mezun olmuş ya da mezun durumunda bulunan öğrenciler tercih işlemlerini gerçekleştirebilirler.

⇒ Tercih işlemleri öğrenci ya da velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet sitesinde ya da herhangi bir ortaokul müdürlüklerinden yapılabilir. Yapılan tercihler kesinlikle ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekmektedir.

⇒ LGS sınavına giren Merkezi Sınav Puanına sahip olan öğrenciler de dahil olmak üzere bütün öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercih yapmak zorundadır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercih yapmayan öğrenciler, Pansiyonlu okullar ve merkezi sınav ile öğrenci alan okullara tercih yapamazlar.

⇒ Yetenek sınavı ile öğrenci alan kurumlar ya da özel ortaöğretim kurumlara kaydını yaptırmış olan öğrenciler, tercih yapamayacaklar. Tercih yapsalar bile tercihler geçersiz olacak.

⇒ Öğrenciler; Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar, Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 ayrı grupta tercih yapabilirler. LGS sınavına girmeyen öğrenciler Yerel Yerleştirme ve Pansiyonlu okullara olmak üzere 2 ayrı gruba tercih yapabilir.

⇒ Sınava girmeyen öğrenciler Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullara tercih yapamayacaklar.

⇒ Yerel yerleştirme ekranında öğrencinin ikametgah adresine göre olmak üzere kayıt alanında yer alan okullar “Yeşil Renk”, komşu kayıt alanında kalan okullar ise “Mavi Renk” ile gösterilecektir. “Kırmızı Renk” ise öğrencinin yakınında olmayan okulları belirtmektedir.

⇒ Öğrenciler isteklerine göre Açık Öğretim Liseleri’ne ve Mesleki Eğitim Merkezleri’ne tercih yapabilirler.

2021 LGS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

2021 LGS tercih işlemleri, 05 – 16 Temmuz 2021 Saat 17:00’e kadar yapılabilecek. Tercih işlemlerini http://www.meb.gov.tr ya da https://e­okul.meb.gov.tr adreslerinden yapabilirsiniz.  Aynı zamanda herhangi bir ortaokul müdürlüklerinde de tercih işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden tercih işlemlerini yapamayan öğrenciler, velilerinin talepleri ile veli adına tercihleri yapılacaktır. Bunun için “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” belgesi veli tarafından doldurulup, imzalanmalıdır. (16 Temmuz 2021 saat 17.00’ye kadar)

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri tercih başvuruları da 26 – 30 Temmuz 2021 ve 02 – 06 Ağustos 2021 tarihleri arasında saat 17:00’a kadar yapılacak. Her nakil döneminde en fazla üç okul tercih edilebilir.

lgs tercihleri nasıl yapılır

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aklınıza gelebilecek tüm sorular aşağıdaki görsellerde cevaplandırılmıştır. 

https://twitter.com/tcmeb/status/1410528712802639875

https://twitter.com/tcmeb/status/1410575980557746176

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.