Ortaöğretime Dair Her Şey

2022-2023 LGS Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

0

2023 LGS taban puanları, Lise yüzdelik dilimleri 2023… 2023 yılında LGS sınavında ter dökecek olan öğrenciler aşağıda yer alan listeden istedikleri liselerin taban puanlarını ve kontenjanlarını inceleyebilir. Tabloda yer alan tüm puanlar ve yüzdelik dilimler en son verilerdir ve MEB tarafından yayımlanmıştır.

LGS ya da uzun hali ile Liselere Geçiş Sınavı ile hayalindeki liseye gidebilmek için ter dökecek olan adayların akıllarına takılan ilk sorulardan bir tanesi 2023 LGS Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri sorusudur.

Merak ettiğiniz bu sorunun cevabını sitemizden ulaşabilirsiniz. Özellikle şunun altını çizelim. Yaşadığınız şehirde yer alan en iyi lisede eğitim almak isteyen adaylar, alacakları eğitimin yaşamlarının sonuna kadar onlara katkı sağlaması gerektiği için yapacakları seçimler çok önemlidir.

En İyi Okulların 2023 LGS Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 

İkamet ettiğiniz şehrin en iyi okulunda lise eğitimi almak istediğiniz takdirde yüzdelik dilim olarak girmeniz gereken aralık 0.01 ile 0.05 arasında yer almanız gerekmektedir. Özellikle nüfus yoğunluğu olan bölgelerde bu yüzdelik dilimlerin oldukça düşük olduğunu söylememiz gerek. Öğrenci sayısının fazla olması aynı oranda rekabet gücünü de arttırdığı için, kalabalık illerde yüzdelik dilime girmek daha zordur.

Taban puan konusuna değinecek olursak da ilinizde bulunan en iyi 3 liseden bir tanesinde eğitim almak istiyorsanız, 497 ile 500 puan arasında bir puan almanız gerekmektedir. Fakat şunu unutmayın..! Bu puanlar her sene değişiklik göstermektedir.

Orta Dereceli Okulların 2023 LGS Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 

LGS’den alacağınız puan hayatınızın gidişatına büyük oranda etki edeceğini unutmayın. Özellikle son yıllardan yaşanan kontenjan azalması sebebi ile adaylar arasındaki rekabet artmaktadır.

Lise eğitimi hayatınızı iyi bir okulda geçirmek istiyorsanız almanız gereken puan 450 ile 470 arasında değişmelidir. Eğer bu puanlar arasında bir puan alamazsanız iyi bir lisede eğitim alma hayaliniz sekteye uğrayabilir.

2023 LGS Taban Puanları hakkında sizler için hazırladığımız yazıyı aşağıdan ulaşabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanana Lise Taban Puanları, 2021 yılında tercih yapacak adaylar için büyük bir kolaylık sağlamakta.

MEB tarafında 2022 LGS sonuçları 30 Haziran 2022 tarihinde açıklanmıştı. 2022 yılında oluşan Lise Taban Puanları aşağıda yer almaktadır.

İki oturum olarak düzenlenen LGS sınavının soru sayısı değişmedi. 2023 LGS‘de de toplamda 90 soru sorulacak.

Şunu da okuyabilirsiniz..! LGS Nedir? LGS Başvuru Şartları Nelerdir? 

 

2022-2023 LGS TABAN PUANLARI (26 Temmuz 2022)

Aşağıda yer alan puanlar 26 Temmuz 2022 günü MEB tarafından yayınlanmış en güncel puanlardır.


2022-2023 LGS Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri
listesini sizler için yayınladık. Tekrardan hatırlatmak isteriz ki; yukarıda yer alan puanlar ÖSYM verileridir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.