Ortaöğretime Dair Her Şey

LGS Nedir? 2023 LGS Ne Zaman?

LGS'ye Kimler Girebilir?

0

LGS Nedir? 2023 LGS Ne Zaman? Milyonlarca öğrenci eğitim hayatlarında kritik bir sınav olan LGS’ye girecek. Bu yazımızda ilk olarak LGS Nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. Daha sonra da “LGS Başvuru Şartları”  ve “2023 LGS Ne Zaman?” başta olmak üzere aklınıza takılan diğer tüm sorulara da değineceğiz..!

lgs nedir

LGS Nedir?

LGS (Lise Geçiş Sınavı), 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafında uygulanmaya başlanmış bir sınavdır. TEOG olarak uygulanan eski sınav sisteminin yeni adı LGS olmuştur.

Liselere Geçiş Sınavı’na ya da kısaltması ile LGS’ye 8. sınıf öğrencileri girmektedir. Öğrencileri yerleştirme puanları %70 sınav puanı, %30 diploma notu ile oluşmaktadır.  LGS’nin en büyük özelliklerinden bir tanesi merkezi sınav olmamasıdır.

Yerleştirmeler 2 tipte yapılmaktadır. Birinci tip sınav ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, ikinci tip ise adrese dayalı, sınavsız yerleştirmedir.

LGS’ye Kimler Girebilir?

LGS’ye sadece 8. sınıf öğrencileri girmektedir.

LGS Başvuru Şartları Nelerdir?

Ortaokul sınıflarının sonuncusu olan 8. sınıf öğrencisi olmak,

Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi’nde Eğitim Gören Öğrencilerinin Başvuru Şartları;

Açık öğretim ortaokulu ve geçici eğitim merkezi son sınıf (8.sınıf) öğrencisi olmak ve öğrenim hayatına devam ediyor olmak,

Yurt Dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Okullarda Eğitim Alan Öğrencilerin Başvuru Şartları;

Eğitim gördükleri okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı olması ve 8. sınıfta eğitim alıyor olmak,

Yurt Dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Olmayan Okullarda Eğitim Alan Öğrencilerin Başvuru Şartları;

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ya da Konsoloslukları vasıtası ile, 5 Mart 2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği baz alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen adaylardan, Türkiye’de yer alan okulların 8. sınıf seviyesine eşit sınıfta eğitim alıyor olmak.

2021 lgs ne zaman

2023 LGS Ne Zaman Yapılacak?

Sınav Giriş Yeri ve Belgesi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2023 LGS kılavuzuna göre;

– Sınava girecek olan öğrencileri sınava girecekleri okul, sınıf ve sıra numaraları, alınacak tüm tedbirler 26 Mayıs 2023 Cuma günü e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak.

– Öğrencinin fotoğraflarının yer aldığı sınav giriş belgesi 26 Mayıs 2023 Cuma gününden başlayarak tüm okul müdürlükleri tarafından alınacak. Alınan sınav belgeleri mühürlendikten sonra öğrencinin sınav gireceği okulda hazır bulundurulacak. Siz sınava gittiğinizde belgenin sınava gireceğiniz sınıfta ve sırada hazır bulunacak. Kendi çıktınızı da alarak sınava öyle gidin.

– Sınav giriş belgesi üzerinde öğrencinin fotoğrafı, kimlik bilgileri, sınava gireceği okul, sınıf ve sıra bilgileri yer alacaktır. Her öğrenci belgede yazan okulda, sınıfta ve sırada sınava girmek zorundadır.

– Zorunlu ikamet değişikliği, nakil, mevsimlik işçi, tayin ya da yut dışında gelme gibi elde olmayan sebepler ile başka şehirlerde bulunan öğrencilerin velileri durumu dilekçe ve belge ile 30 Mayıs 2023 tarihine kadar il-ilçe milli eğimi müdürlüklerine bildirmesi gerekmektedir. Başvurular Bölge Sınavı Yürütme Komisyonu tarafından incelenecek, uygun olması dahilinde öğrencinin sınava girmesine izin verilecektir.

– Karantina, yangın, doğal afet ve benzeri durumlarda öğrencinin sınav yeri ÖDSGM’nin uygun görmesi şartı ile değiştirilebilir.

– Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav belgelerini 26 Mayıs 2023 tarihinden itibaren, bulundukları ülke içerisinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ya da Başkonsoloslukları’ndan alabilirler.

– Özel eğitim alan öğrenciler sınav giriş belgelerinde yer alan kimlik bilgilerinin yanında sınav esnasında alınacak tedbir hizmeti yazacaktır.

2023 LGS Kılavuzunu İncelemek İçin Tıklayın..!

Sınavın Uygulanması

2023 LGS, 4 Haziran 2023 Pazar günü yurt dışı da dahil olmak üzere tüm sınav merkezlerinde uygulanacaktır. Sınavın birinci oturumu 09:30’da, kinci oturumu ise 11:30’da başlayacak.

Sınavın ilk oturumu olan sözel oturumu 75 dakika, ikinci oturum olan sayısal oturumu ise 80 dakika sürecek. Öğrenciler sözel bölümden 50, sayısal bölümden ise 40 sorudan sorumlu olacaktır.

Ek süre tahsis edilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler;

Yabancı Dil Sınavı‘nda muaflar ise birinci oturum sınav süreleri 80 dakika,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sınavı’ndan muaflar ise birinci oturum sınav süreleri 80 dakika,

– Hem Yabancı Dil hem de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sınavları’ndan muaf olan öğrencileri birinci oturum sınav süreleri 65 dakika şeklinde uygulanmaktadır.

lgs başvuru şartları

2023 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2023 LGS sonuçları, 26 Haziran 2023 Çarşamba günü açıklanacak. Sınava giren öğrenci sınav sonucunu http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php adresinden T.C. kimlik numaraları ve doğum tarihleri ile öğrenebilirler.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.