Ortaöğretime Dair Her Şey
Tarama Kategorisi

LGS Konuları

Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulmuş olan liseye geçiş sınavına LGS adı verilmişti. Yalnızca 8. Sınıf öğrencilerinin bir defaya mahsus girebildikleri bu sınav yoluyla öğrencilerin liselere yerleştirilmesi sağlanıyor. Her sene yüz binlerce öğrenci LGS yoluyla geleceklerinde önemli etkilere sahip olan liseleri seçmek için yarışa giriyorlar. Bu sebeple söz konusu sınava girecek olan öğrencilerin sınavla ilgili detaylara ve sınavda çıkma ihtimali olan konulara büyük oranda hâkim olmaları gerekiyor.

LGS Konuları ile ilgili gerekli detaylar aslında MEB tarafından her yıl düzenli bir şekilde paylaşılıyor. Ancak bu içerikler çoğunlukla 100 sayfanın üzerinde olduğu için öğrencilerin bunları iyi bir şekilde analiz etmeleri çok zor. Bu nedenle bahsi geçen konuları listeleyerek öğrencilere sunmak kesinlikle daha iyi bir analiz yapılmasını sağlayacaktır. Özellikle de bu sene sınava girmesi planlanan öğrencilerin çok hızlı bir şekilde konuları öğrenmesi ve pekiştirmesi gerekiyor. Ancak öncelikle hangi dersten hangi konuların çıktığına dair bilgileri edinmekte fayda var. İşte sizler için hazırladığımız LGS konularını derslere göre ayrıntılı bir şekilde gösteren liste:

 

2022 LGS Türkçe Konuları;
Dil Bilgisi, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Metin Türleri, Yazım Bilgisi, Parçada Anlam, Anlatım Bozuklukları.

2022 LGS Matematik Konuları;
Sayılar ve İşlemler, Veri İşleme, Olasılık, Cebir, Üçgenler – Eşlik ve Benzerlik, Geometrik Cisimler, Dönüşüm Geometrisi.

2022 LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları;
Kader ve Kaza İnancı, İnsanın İradesi ve Kader, Kaderle İlgili Kavramlar, İslam’ın Paylaşmaya ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem, Zekât ve Sadaka, Din – Birey ve Toplum, Dinin Temel Gayesi.

2022 LGS İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konuları;
Bir Kahraman Doğuyor, Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar, Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm.

2022 LGS Fen Bilimleri Konuları;
Mevsimler ve İklim, DNA ve Genetik Kod, Basınç, Madde ve Endüstri, Basit Makineler, Elektrik, Enerji Dönüşümleri.

2022 LGS İngilizce Konuları;
Friendship, Teen Life, In the Kitchen, On the Phone, the Internet