Ortaöğretime Dair Her Şey

İçişleri Bakanlığından LGS Genelgesi

İçişleri Bakanlığı Tarafından LGS Genelgesi Yayımlandı..!

0

2021 yılında düzenlenecek olan Liselere Geçiş Sınavı için İçişleri Bakanlığı tarafından LGS genelgesi yayımlandı. Genelgeye göre sınav tarihi 6 Haziran 2021 Pazar günü uygulanacağı için tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Liselere Geçiş Sınavı, 09:30 ila 12:50 saatleri arasında uygulanacak. İki oturum şeklinde uygulanacak olan olan sınavda bazı önlemler alınacak. İlk olarak şunu belirtelim. Sınava girecek olan öğrenciler ve velileri sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar.

 81 İl Valiliğine LGS Genelgesi Gönderildi

İçişleri Bakanlığı öğrencilerin sınav günü mağdur olmamaları için 81 il valiliğine sınav saatlerinden alınacak tedbirlerin bulunduğu LGS genelgesini gönderdi. 6 Haziran 2021 Pazar günü saat 09:30 ila 12:50 saatleri arasında yapılacak olan LGS için gerekli önlemlerin alındığı genelgede ifade edildi.

Yayımlanan genelgeye göre Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS), pandemi ile mücadele tedbirleri kapsamına en uygun şekilde uygulanması ve sınava girecek bir adayın bile aksaklık yaşamaması amacı ile alınacak tedbirler şu şekilde açıklandı;

⇒ Sınava girecek adayların kimlik problemi yaşamaması için 5 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 10:00 ila 16:00 arası, 6 Haziran 2021 Pazar günü ise saat 07:00 ila 10:00 saatleri arasında hizmet verecek.

⇒ Sınava girecek öğrenci, velileri ve sınav görevlilerinin sınav alanına rahat bir şekilde gidebilmesi için şehir içi toplu taşıma seferlerinin sayılarının arttırılması da dahil olmak üzere her türlü tedbir il ve ilçe belediyeleri tarafından alınacaktır.

Yasaktan Muaf Olacaklar

⇒ Bilindiği üzere pandemi ile mücadele kapsamında 6 Haziran 2021 Pazar günü tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sınav günü saat 07:00 ila 15:00 arasında sınava girecek öğrenci ve yanlarından gidecek olan velileri ya da refakatçileri yasaklardan muaf olacak.

⇒ 6 Haziran 2021 Pazar günü saat 07:00 ila 15:00 arasında tüm illerdeki kırtasiyeler açık olacak. Kırtasiyelerde çalışan kişiler de bu saatler arasında yasaklarda muaf olacak.

Gerekli Tüm Tedbirler Alınacak

⇒ İllerde Valilikler, ilçelerde ilse Kaymakamlıklar, sınavın rahat bir ortamda sessizce geçmesi için okul bölgelerinde gerekli tüm önlemler alınacak. Gerekli önlemler Milli Eğitim Müdürlükleri, kolluk kuvvetleri (polis, bekçi, zabıta, jandarma), kurumlar ve yerel yönetimler tarafından uygulanacaktır.

⇒ Sınav saatleri arasında kolluk birimleri tarafından okul çevrelerinde gerekli devriye işlemleri gerçekleştirilecek. Öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasını sağlayacak tüm unsurlara kısa süre içerisinde müdahale edilecek. Trafikte korna çalma başta olmak üzere halkın bilinçlenmesi için de gerekli farkındalık faaliyetleri yürütülecek.

İdari İşlem Uygulanacak 

⇒ İllerde Valilikler, ilçelerde ise Kaymakamlıklar tarafından yukarıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri gereğince il/ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları tarafından gerekli tüm kararlar alınacak.

⇒ Alınan tedbirlerin uygulanmasını engelleyecek tüm aksaklıklara neden olacak kişiler hakkında gerekli idari işlemler ivedilikle uygulanacak.

Şunları da okuyabilirsiniz..!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.