Ortaöğretime Dair Her Şey

Hayat Kurtaran Son LGS Tavsiyeleri

0

Hayat Kurtaran Son LGS Tavsiyeleri..! 4 Haziran 2023 günü artık LGS adayları sınavlarına girecekler ve iyi bir liseye girebilmek için ter dökecekler. 8. sınıfa giden toplamda 1 milyon 236 bin öğrenci LGS’ye girecek.

Sınava son 1 gün kala size bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Bu tavsiyeleri kulak ardı etmek yerine uygularsanız faydasını görebilirsiniz. İşte sizin için önerdiğimiz LGS tavsiyeleri..

Son Saatlerde Neler Yapılmalı: LGS Tavsiyeleri

Sizin için uygulayabileceğiniz 5 tavsiyeden bahsedeceğiz.

 

1) Kısa Yürüyüşler Yapın, Hafif Yiyecekler Tüketin: Pek çok uzman öğrencilere telaş yerine sakın olmalarını öneriyor.  Parkta kısa bir yürüyüş yapmak, akşamları hafif bir yiyecekler tüketmek, ne geç ne de erken yatmak ve duş almak her zaman psikolojik olarak yardımcı olur. Bu gece sınavlardan, başarılardan, problemlerden, çok fazla bahsetme. Yağlı, baharatlı ve rahatsız edici yiyeceklerden kaçın. Mümkünse, ertesi sabaha hazır olmak için midenizi rahatsız etmeyecek hafif yiyecekler seçin.

 

2) Rahat Kıyafetler Seçin: Ertesi günün stresinden kaçınmak için sınav kağıtlarınızı, kimlik kartlarınızı, yumuşak uçlu kalemlerinizi ve silgilerinizi hazır bulundurun. Yanınıza herhangi bir başka eşya  almayın. Etiketsiz su almayı unutmayın. Sıcak havalardan etkilenmemek için rahat pamuklu giysiler tercih etmenizde de fayda var.

 

3) Yanınızda Kimi İsterseniz Onunla Gidin: Hiç şüphe yok ki sınav günü adaylar için zor olabilir. Sabah hafif kahvaltı yapın. Bazen ebeveynler, kardeşler ya da diğer aile üyeleri, sınav alanına gitmek için adaylara eşlik etmek isterler. Ancak adaylar sınava girerken velilerinden birini seçmeleri daha iyi olur. Öğrencinin bu isteğine saygı gösterin. Sadece sakin bir ebeveyn onu bu yolculukta teselli edebilir.

 

4) Her Testi İyice Değerlendirin: Sınava en iyi olduğunuzu düşündüğünüz bölümden başlayın. Özellikle Türkçe testi çelişkide bırakıcı sorulardan oluşabilir. Eğer sıkıntı yaşarsanız fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçin. Dikkatiniz dağılırsa 30 saniye kadar ara verin ve derin nefes alın.

 

5) Zamanınızı İyi Kullanın: Yapamadığınız sorularda çok fazla zaman kaybetmek, yapabileceğiniz sorulara az vakit ayırmanıza sebep olur. Bu yüzden yapamadığınız sorularda hemen bir sonraki soruya geçin. Sınav sürenizi yapamadığınız sorulara tekrar bakabilecek şekilde ayarlayın. Mümkünse her soru bittikten sonra ya da sayfa bittikten sonra cevap anahtarına işaretleyin. Sona bırakmanız durumunda kaydırma yapma şansınız çok yükselir.

 

MEB tarafından LGS’ye girecek öğrenciler için bir öneri broşürü yayınlandı. O broşüre aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Şunları da Okuyabilirsiniz..!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.