Ortaöğretime Dair Her Şey

Açık Lise Sınavları Ne Zaman? Açık Lise Sınav Tarihleri

0

Açık lise sınav tarihleri, açık öğretim lisesi sınavları ne zaman? Açık lise sınav tarihleri daha önce MEB tarafından ilan edilmişti.

Sınava girecek olan açık lise öğrencileri 3. dönem açık öğretim lisesi sınavlarının ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Açık lise sınavları 3 – 7 Temmuz 2021 tarihleri arasında online olarak yapılacak.

Sınavlar 3 Temmuz 2021 saat 09:30‘da başlayacak 7 Temmuz 2021 günü saat 23:59‘da sona erecek. Öğrenciler sınava giriş belgelerine Açık Öğretim Lisesi sistemi üzerinden erişebilecekler.

Sınava giriş belgelerinin 30 Haziran 2021 günü erişeme açılması beklenmektedir.

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Sınavları Nasıl Yapılacak?

Öğrencilerin ilk merak ettiği sorulardan bir tanesi de sınavların nasıl uygulanacağı yönünde. İşte MEB tarafından yapılan açıklamalar;

⇒ Öğrenciler, sistemlerinde yer alan derslerin sınavlarına istedikleri zaman girebilirler. Sınavlara 3 Temmuz 2021 saat 09:30 ve  7 Temmuz 2021 saat: 23:59 tarihleri arasında istedikleri saat diliminde katılım sağlayabilirler.

⇒ Öğrenciler, TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile birlikte AÖK Bilgi Yönetim Sistemine girebilirler. Sınavlara başvuru yapmayanlar ya da tüm sınavlarını bitiren öğrenciler yukarıda belirttiğimiz açık lise sınav tarihleri aralığında sisteme bir daha giriş yapamayacaklar.

⇒ Sınavlar online olarak yapılacak. Her soruda 4 şık bulunmaktadır. Her dersin sınavı toplamda 20 sorudan oluşmaktadır. Her bir test için öğrencilere verilen süre 25 dakikadır.

⇒ Seçilen derslere ait sayfaya giriş yaptıktan sonra “Sınava Başla” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butona basmadan sınavınız başlamaz. Sınavınızı başlattıktan sonra Soru sayfalarını geçmek için “Kaydet ve İlerle” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Son soruya geldiğinizde ise “Sınavı Bitir” botunu görünecek. Bu butona basarak sınava bitirmeniz gerekmektedir. Basmadan sekmeyi kapatırsanız sınava girmemiş kabul edilirsiniz.

⇒ Sınav anında tarayıcınızda ve bilgisayarınızda sadece sınavın yapıldığı sayfa açık olmalıdır. Başka bir sekme açtığınız takdirde ekranınızda bir uyarı mesajı çıkacaktır. Açtığınız diğer sekmeyi kapatmadan sınava devam edemezsiniz. Sekmeleri kapatmadığınız takdirde sınavınız iptal edilecek. Aynı zamanda bilgisayarınızda yüklü olan ve internet ile çalışan uygulamalarının da kapalı olması gerekmektedir.

Önemli: Öğrenciler sınavdaki sorulara verdikleri cevaplara geri dönemezler. Bu yüzden emin olduğunuz seçeneği işaretleyin.

MEB’den yapılan açıklamanın sonunda öğrencilerin yoğunluk sebebi ile sıkıntı yaşamamaları için sınava ilk gün değil de, açık öğretim lisesi sınav tarihleri içerisinde yer alan diğer günlerde girmeleri tavsiye edilmiştir.

Sınav sorularının izinsiz olarak başka platformlarda paylaşılması suçtur. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınava girecek öğrencilere yasal uyarı da yapılmıştır. MEB’in sitesinde paylaşılan uyarı şu şekildedir;

milli eğitim bakanlığı uyarı

Açık Lise Çıkmış Sorular

Sınava girmeden önce MEB tarafından yayımlanmış olan çıkmış sorulara bakmak için http://aol.meb.gov.tr/www/sinav-arsivi/icerik/15 adresine gitmeniz gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.